Results

Championnat Estival Squash Capitale-Nationale 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Championnat-Estival-Squash-Capitale-Nationale-2018

Championnat Estival Sept. 7-9, 2018
Categories Winners Finalists
Women’s A-B Jasmine BOUCLEY Raquel ROTH
Women’s C-D lucie CROVATTO Esther BLOUIN
Men’s Shawn DELIERRE Maxime BLOUIN
Men’s B Joffre GODIN Mario GAGNON
Men’s B conso
Men’s B 2nd conso Nicaud BOURGAULT Francois VAILLANCOURT
Men’s  C Pierre CHAMPAGNE Ludwig DUMETEZ
Men’s C conso Guy GéLINAS Sylvain BÉLANGER
Men’s C 2nd conso
Men’s D Antoine BEKAERT Benoît LAROCHE
Men’s D conso Guillaume BLAIS William R. LAVOIE
Men’s D 2nd conso Léo ROBERGE Thierry LAROCHELLE

 

Le Black Knight Conqueror Squash Challenge

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Le-Black-Knight-Conqueror-Squash-Challenge-2

Conqueror Sept. 27-30, 2018
Categories Winners Finalists
Men’s A Abdelrahman NASRELDIN Reza ATTARZADEH
Men’s B Viano OGHENEKEVWE Vincent FERLAT
Men’s C Katya RYZHIKOVA ERIC THIBEAULT
Men’s D Mathieu D’AMOURS ANDREW ZAKI
Women’s AB Katya RYZHIKOVA Sandie CHARMETEAU
Women’s C Jill SLADEN-PILON ANNA JOLLY

 

Circuit junior #1 Midtown

https://clublocker.com/tournaments/10012

Circuit junior #1 Midtown Oct. 14, 2018
Categories Winners Finalists
Mixed Grand Prix Frederick BEMEUR-THORSON Philippe WALLACE
Mixed Mini Prix Oz LICHTBLAU Tucker POLLI
Mixed Super Prix Marat SARGSYAN Iman SHAHEEN

 

Oktober Squash Fest

https://clublocker.com/tournaments/10014

Oktober Squash Fest Oct. 19-21, 2018
Categories Winners Finalists
Men’s A Singles Nicolas Dupont Martin H Aass
Men’s B Singles Max Shewchenko Vincent Ferlat
Men’s C Singles Dany Breault Marc Brassard
Men’s D Singles Steven Wallace Ella A. Ross
Men’s Open Singles Maxym Leclair Fernando Hernandez
Women’s A Iman Shaheen Lea Provençal
Women’s C Dominique Smith Luz Osorio

 

Quebec Masters Team Tryout 1

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Quebec-Masters-Team-Tryout-1

Quebec Masters Team Tryout 1 19-21 oct .2018
Categories Winners Finalists
Men’s 45+ Steve WREN Viano OGHENEKEVWE

 

Quebec Masters Team Tryout 2

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Quebec-Masters-Team-Tryout-2

Quebec Masters Team Tryout 2 26-28 oct .2018
Categories Winners Finalists
Men’s 40+ Trevor Bowes Richard Pilon
Men’s 50+ Steve Wren Mario Gagnon
Men’s 55+ Richard Brabant Eric Canonne
Women’s 40+ Tara Newman Sandie Charmeteau
Women’s 45+ Suzanne Dufresne Clemencia Castillo

 

Alex-Doucas Memorial tournament

https://clublocker.com/tournaments/10028

Alex-Doucas Memorial tournament November 10-11, 2018
Categories Winners Finalists
Boys -13 Benoit Salmon Léo Roberge
Boys -15 Sargsyyan Marat Hugo Beaudet
Boys -19 Cyrus Sarmad Sargsyyan Marat
Girls -13 Chloe Lalonde Isobel Hamilton
Girls -19 Jasmine Boucley Desiree Dufour

2018 Midtown Sanctuaire Open

https://clublocker.com/tournaments/10032

Midtown Sanctuaire Open November 16-18, 2018
Categories Winners Finalists
Men’s A Eric Dingle Sebastien Boucley
Men’s B Mario Gagnon Viano Oghenevwe
Men’s C Daniel Cruz Orozco David Gosselin
Men’s D Mathieu D’amours Andrew Zaki
Women’s A Sophie Jourbane Katya Ryzhikova
Women’s B Joelle Vega Anna Jolly
Women’s C Annie Durocher Sophie Carrière
Women’s D David Auxane Justine Lalonde

 

Invitation du MAA

https://clublocker.com/tournaments/10177

Invitation MAA December 13-16, 2018
Categories Winners Finalists
Men’s A Fernando Hernandez Vadim Di Pietro
Men’s B Marat Sargsyan Trevor Dunn
Men’s C Arthur Szynalik Daniel Cruz Orozco
Men’s D Anna Jolly Antoine Néron
Men’s Open Shawn Delierre Michael McCue
Women’s A Tara Newman Léa Provençal

 

Circuit Junior #3

https://clublocker.com/tournaments/10162

Circuit junior #3 December 16th,  2018
Categories Winners Finalists
Mixed Grand Prix Shea Kennedy Antoine Dufort
Mixed Mini Prix Lucas Lechevalier Nick Johnston-Zemek
Mixed Super Prix

 

Circuit Junior #4

https://clublocker.com/tournaments/10297

Circuit Junior #4 January 27, 2019
Categories Winners Finalists
Mixed Grand Prix Léo Roberge Antoine Dufort
Mixed Mini Prix Édouard Roberge Isobel Hamilton

Sani Sports tournament

https://clublocker.com/tournaments/10243

Sani Sports tournament January 25-27, 2019
Categories Winners Finalists
Men’s B Benoît Daigle Frederic Saleh
Men’s B consolation Pedro Castro Antoine Duplessis
Men’s C Pascal Poulin Murtaza Albiz
Men’s C consolation Gabriel Ménard Geneviève Quesnel

 

Kornitzer Memorial tournament

https://clublocker.com/tournaments/10279

Kornitzer Memorial tournament February 8-10, 2019
Categories Winners Finalists
Men’s B Viano Oghenekevwe Nicolas Mourga
Men’s C Jonathan Laplante Albiz Murtaza
Men’s D Sandra Palmer Harry Hasenhuendl
Women’s AB Susanne Dufresne Léa Provençal

 

Junior Circuit #5

https://clublocker.com/tournaments/10383

Junior circuit #5 February 17th, 2019
Categories Winners Finalists
Mixed Grand Prix Léo Roberge Oluwatomisin Akinwunmi
Mixed Mini Prix à venir à venir

 

2019 Midtown Squash Classic

https://clublocker.com/tournaments/10337

Midtown Classic March 8-10, 2019
Categories Winners Finalists
Men’s A Eric Dingle John Lamont
Men’s A Consolation Louis-Martin Tremblay Philippe Roy
Men’s B Trevor Dunn Jason Daou
Men’s C Daniel Cruz Orozco Pierre-Luc Bisaillon
Men’s D George Potter Henry Potter
Women’s A Léa Provençal Suzanne Dufresne
Women’s B/C Chloe Wren Raquel Roth
Women’s D Yusra Sarwat Kiara Seto

 

Championnat Québécois Junior – Philip-Quaid

https://clublocker.com/tournaments/10392

 Qc Junior Championship March 22-24, 2019
Categories Winners Finalists
Girls -11 Alexandra Crisostomo Laila Bayaha
Girls -13 Maya Askari Zoe Chong
Girls -15 Jenna Askari Chloe Lalonde
Girls -19 Iman Shaheen Maya Askar
Boys -11 Alexandre Ibrahim Mostafa Bayaha
Boys -13 Benoit Salmon Rawaad Mir
Boys -15 Mara Sargsyan Robert de la Riva
Boys -17 Marat Sargsyan Romain Salmon
Boys -19 Tarun Balaraj Barrett Aass
Novices U13 Isabelle Saint-Laurent Laila Bayaha
Novices U19 Rosalie Jenkins Charles Fradette

 

2019 Quebec Open

https://clublocker.com/tournaments/10401

2019 Quebec Open April, 4-7 2019
Categories Winners Finalists
Men’s A singles Steve Wren Glen Chamberlain
Men’s B singles Nicolas Mourga Alexander Zivic
Men’s C singles Pascal Ricard Daniel Cruz Orozco
Men’s D singles Knut Magne Skaar Sanjay Srivastava
Men’s Doubles B Steve Wren / Dominic Wren Fereidoun Harandian /Greg Christie
Men’s Doubles C Jonathan Laplante / Alexander Zivic Sean Arani / Stuart Bailey
Men’s Pro Shawn Delierre Jason Delierre
Women’s singles A Runa Reta Alexandra Norman

 

Circuit Junior #6

https://clublocker.com/tournaments/10593

Circuit Junior #6 May, 5 2019
Categories Winners Finalists
Mixed Grand Prix Frédérick Bemeur-Thorson Léo Roberge
Mixed Mini Prix Édouard Roberge Oz Lichtblau
Mixed Super Prix Romain Salmon Marat Sargsyan

Championnat Estival Capitale Nationale – Club Montcalm – September 8-10, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Championnat-estival-Squash-Capitale-Nationale

Junior Circuit # 1 – Club Sportif MAA – October 15, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Circuit-Junior-1-MA

Oktober Squash Fest – Sporthèque de Hull – 19-22 octobre 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Oktober-Squash-Fest-2017

Quebec Masters Championships – Club CDL – October 27-29, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/2017-Quebec-Masters-Championships

Junior Circuit # 2 – Midtown Sanctuaire – November, 12, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Circuit-Junior-du-Qubec-n2-2017

Midtown Sanctuaire Open (Black Knight) – Midtown Sanctuaire – November 17-19, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/2017-Midtown-Sanctuaire-Open-Tournoi-Black-Knight-1

Junior Circuit # 3 – YMCA Centre-Ville – November 26, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/YMCA-Junior-Squash-Tournament

Junior Circuit #4 – Sporthèque de Hull – December, 17, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Circuit-Junior-du-Qubec-n4-2017-Ottawa-Junior-Circuit-3-2017

MAA Invitational 2017 – Club Sportif MAA – December 14-17, 2017

https://www.sportyhq.com/tournament/view/4251?e=5b35a4d0edf9c27fe5e49ef9900bdf11&t=1515700050&teu=5a551c5285ecb2.96951468

Tournoi Jr no 5 Bishop – January 21,  2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Circuit-Junior-du-Qubec-2017-18-n5-1

Tournoi Jr Alex-Doucas –  February 3-4, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Alex-Doucas-Junior-Tournament-2018

Memorial Robert-Kornitzer – February 8-11, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/2018-Robert-Kornitzer-Memorial-Squash-Tournament

Circuit Jr no6 Montcalm – February 18, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Circuit-Junior-du-Qubec-2017-18-n6-1

Midtown Classique – March 8-11, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/2018-Midtown-Classique-1

Philip-Quaid Quebec Jr Championship – April 6-8, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Championnat-Qubcois-Junior-Ouvert-2018-1

2018 Quebec Open (Atwater) – April 12-15, 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/Championnat-Qubcois-Ouvert-2018

La Classique Sportheque 2018 – 26-29 avril 2018

https://www.sportyhq.com/tournament/view/La-Classique-Sportheque-2018-1

Championnat Estival September 8-10, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Catherine BLOUIN Stéfanie LEDUC
Men’s B Mario GAGNON Scott BARKER
Men’s C Cameron TRENFIELD Wilfrid BEKER
Men’s D Yves BELANGER Mathieu SHILLINGTON
Men’s Open Jason DE LIERRE Shawn DELIERRE

 

Circuit Jr #1 MAA October 15, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Benoît SALMON Isabelle BUSSIERES
Mini Prix Léo ROBERGE Olivier LEBOEUF
Super prix Cyrus SARMAD Romain SALMON

 

Oktober Squash Fest October 19-22, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Chloe WREN Lisa COATES
Women’s C/D Ella ROSS Luz OSORIO
Men’s A Dominic WREN Maxym LECLAIR
Men’s B Karim MICHAEL David MANN
Men’s C Ronnie FARRELL Kyle WARK
Men’s D Frédérik BEMEUR-THORSON Luz OSORIO
Juniors Victor LUSSIER Yassmine MICHAEL

 

Quebec Masters Championships October 27-29, 2017  
Categories Winners Finalists
Men’s 35+ Dario DUQUE Bobby FORGES
Men’s 40+ Richard PILON Benoit DAIGLE
Men’s 45+ Stephane LUSSIER Richard PILON
Men’s 50+ Steve WREN Mario GAGNON
Men’s 55+ Richard DUCEPPE Eric LILLIE

 

Circuir Jr #2 Midtown November 12, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Benoît SALMON Hugo BEAUDET
Mini Prix Olivier LEBOEUF Yassmine MICHAEL
Super Prix Karim MICHAEL Cyrus SARMAD

 

Midtown Open November 17-19, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Runa RETA Alexandra NORMAN
Women’s C/D Joelle VEGA Samantha SERIO
Men’s B Viano OGHENEKEVWE Dario DUQUE
Men’s C Martin BISAILLON Antoine DUPLESSIS
Men’s D Kyle WARK Sanjay SRIVASTAVA
Men’s Open Sebastien BOUCLEY Dominic WREN

 

Circuir Jr #3 YMCA Downtown November 26, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Arian TAHERZADEH Hugo BEAUDET
Mini Prix Tristan LLOYD Léo ROBERGE
Super Prix Karim MICHAEL Cyrus SARMAD

 

Circuit Jr #4 Sporthèque Hull December 17, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Abdullah KHANZADA Hugo BEAUDET
Mini Prix Olivier LEBOEUF Yassmine MICHEAL
Super Prix Karim MICHAEL Philippe SHILLINGTON

 

Invitation MAA 2017 December 14-17, 2017  
Categories Winners Finalists
Men’s Open Nick SACHVIE Shawn DELIERRE
Men’s A Steven POLLI Benoit DAIGLE
Men’s B Patrick Jr LAPLANTE Mario GAGNON
Men’s C Mathieu PARADIS Marat SARGSYAN
Men’s D Sylvain BELANGER Daniel CRUZ OROZCO
Women’s Open Samantha CORNETT Nikki TODD
Women’s A Marie MARTINEZ Léa PROVENÇAL
Women’s B Jessica SCOTT Clemencia CASTILLO
Women’s C Anna JOLLY Marie-Claude MILETTE
Women’s D Genevieve LANDRY Golsa DEHGHAN

 

Circuir Jr #5 Bishop January 21, 2018  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Isabelle BUSSIèRES Benjamin CHEN SEE
Mini Prix Peter ZHANG Léo ROBERGE
Super Prix Cyrus SARMAD Maxime LACROIX

 

Alex-Doucas tournaMen’st (MAA) February 3-4, 2018  
Categories Winners Finalists
Boys -13 Benoît SALMON Frédérick BEMEUR-THORSON
Boys -15 Karim MICHAEL Marat SARGSYAN
Boys -17 Karim MICHAEL Cyrus SARMAD
Boys -19 Dominic WREN Maximilien GODBOUT
Girls -13 Yassmine MICHAEL Chloé LALONDE
Girls -17/-19 Iman SHAHEEN Catherine GIACHINO

 

Robert-Kornitzer Memorial tournament February 9-11, 2018  
Categories Winners Finalists
Men’s A Pranav SHARMA Viano OGHENEKEVWE
Men’s B Marc BIRON Karim MICHAEL
Men’s C Martin MIGNEAULT Alex POTTER
Men’s D Dominic TéTRAULT Carey NELSON
Men’s Special Viano OGHENEKEVWE Giovanni PICCOLINO
Women’s A Tara NEWMAN Sophie JOUBARNE
Women’s B Veronika NAGY Brigitte TOURIGNY
Women’s D Marie Eve LACOMBE Yusra SARWAT

 

Circuir Jr #6 Montcalm February 18, 2018  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Hugo BEAUDET Benjamin CHEN SEE
Mini Prix Léo ROBERGE Olivier LEBOEUF

 

Midtown Classique March 9-11 2018
Categories Winners Finalists
Women’s A Tara NEWMAN Léa PROVENçAL
Women’s C Anna JOLLY Joelle VEGA
Women’s D Alexandra A.HERNANDEZ Mary PALAMARO
Men’s Open Jason DELIERRE Eric DINGLE
Men’s B Karum MICHAEL Glen CHAMBERLAIN
Men’s C Francois MAINGUY Solal LÉRY
Men’s D Paul MCRAE Daniel GELINAS
Men’s B Conso Martin BISAILLON Nicolas MOURGA
Men’s C Conso George CHAMBERLAIN George TYSON
Men’s Open Conso Maximilien GODBOUT Ajand SAADAT

 

Qc Junior Championship Philip-Quaid April 6-8, 2018
Categories Winners Finalists
Boys U19 coming soon coming soon
Boys U19 Cons William DE SAINTE MARIE Maxime LACROIX
Boys U17 Cyrus SARMAD Felix SCHOLBERG
Boys U15 Karim MICHAEL Romain SALMON
Boys U15 Cons Robert DE LA RIVA Owen PETERS
Boys U13/U11 Youssef TAHA Benoît SALMON
Boys U13/U11 Cons Léo ROBERGE Thierry LAROCHELLE
Boys U11 Léo ROBERGE Alexandre IBRAHIM
Girls U19/U17 Iman SHAHEEN Catherine GIACHINO
Girls U19/17 Cons Joelle VEGA Angie MCCUAIG
Girls U15 Iman SHAHEEN Angie MCCUAIG
Girls U13 Yassmine MICHAEL Isobel HAMILTON

 

Quebec Open 2018 (Atwater) April 12-15, 2018
Categories Winners Finalists
Men’s Open Shawn DELIERRE Dave PHILIPS
Men’s A Georges BRZOZOWSKI-RYAN Maximilien GODBOUT
Men’s A Cons. Harshil DOKANIA Benoit DAIGLE
Men’s B Glen CHAMBERLAIN Nicolas MOURGA
Men’s B Cons. Martin MIGNEAULT Noman AHMAD
Men’s C Jason MOLLUSO Jason DAOU
Men’s C Cons. Pierre-Luc BISAILLON Glean BRETTELL
Men’s D Daniel CRUZ OROZCO Aron KORENBLIT
Men’s D Cons. Navid SHARIFI Andrew ZAKI
Women’s Open Runa RETA Lindsay BOVAIRD
Women’s B Jasmine BOUCLEY Melissa MAIONE
Women’s C/D Farnaz OLYAEI Ella ROSS
Men’s B Doubles Rodney MORGAN/Michel GUILBERT Peter SMALE/ James HUGHES

 

Classique Sporthèque April 26-29, 2018
Categories Winners Finalists
Women’s Open Sally GUEST Iman SHAHEEN
Women’s CD Joelle VEGA Isabel SMITH
Men’s Open Maxym LECLAIR Maximilien GODBOUT
Men’s A Mario GAGNON Viano OGHENEKEVWE
Men’s A Conso à venir à venir
Men’s B Max SHEWCHENKO Philippe SHILLINGTON
Men’s C Benoît SALMON Michael VECK
Championnat Estival September 8-11, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Léa PROVENçAL Alix DEFFIEUX
Men’s B Viano OGHENEKEVWE Mario GAGNON
Men’s C/D Richard BLOUIN Norman DELISLE
Men’s Open David BAILLARGEON Maxime BLOUIN
Juniors Rafael GAGNé Mériadec VAILLANCOURT

 

 

Rust remover September 15-18, 2016  
Categories Winners Finalists
Men’s A Tommy SCOTT Mathieu DIAB
Men’s B Jonathan LAPLANTE Gordon CUMMINS
Men’s C Sebastien CARPENTIER Cyrus SARMAD
Men’s D Murtaza ALBIZ Sylvain BELANGER

 

Conqueror Squash Challenge Sept. 29 – Oct 2, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s AB Tara NEWMAN Marie MARTINEZ
Women’s BCD Alix DEFFIEUX Annie SALEH
Men’s A John LAMONT Tommy SCOTT
Men’s B Benoit DAIGLE Mario GAGNON
Men’s C Martin BISAILLON Antoine DUPLESSIS
Men’s D Murtaza ALBIZ Oliver TYSON

 

Grand Prix #1 Midtown Sanctuaire October 16, 2016  
Categories Winners Finalists
Grand Prix À déterminer À déterminer
Super Prix Karim MICHAEL Cyrus SARMAD
Mini prix yassmine MICHAEL Mika OLIVIERI

 

Oktober Squash Fest October 21-23, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Sophie JOUBARNE Marie MARTINEZ
Women’s C/D Jill SLADEN-PILON Dominique SMITH
Men’s A Maxym LECLAIR David GUEST
Men’s B/C Karim MICHAEL Ayman MICHAEL
Men’s D Alexander ROSS Lucas GUSTIN
Junior Progression Mathis-Olivier CôTé Léa-Jeanne LAFLAMME

 

Quebec Masters tournament October 27-30, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s 45+ Suzanne DUFRESNE Clemencia CASTILLO
Women’s 40+ Tara NEWMAN Suzanne DUFRESNE
Men’s 40+ Joffre GODIN Stephane LUSSIER
Men’s 45+ Mario GAGNON Alex ZIVIC
Men’s 50+ Steve WREN Mario GAGNON
Men’s 55+ Richard AUBé Richard DUCEPPE

 

Robert-Kornitzer Memorial Tour. November 3-6, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s A Katya RYZHIKOVA Suzanne DUFRESNE
Women’s C Jasmine BOUCLEY Alix VANDER ELST
Men’s A Jason DE LIERRE Fernando HERNANDEZ
Men’s B Benoit DAIGLE Viano OGHENEKEVWE
Men’s C Karim MICHAEL Antoine DUPLESSIS
Men’s D Negm El-Din ABDULLATIF Christopher KRAJEWSKI

 

Grand Prix #2 MAA November 13, 2016  
Categories Winners Finalists
Grand-prix Samuel DENMAN Aidan SOMERVILLE
Mini-prix Thomas DENMAN Mika OLIVIERI
Super-prix Karim MICHAEL Jasmine BOUCLEY

 

Midtown Sanctuaire Open November 18-20, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s A/Open Alexandra NORMAN Michelle CRAIG
Women’s B Dagny IVARSDOTTIR Clemencia CASTILLO
Women’s C Jill SLADEN-PILON Samantha CHENIER
Women’s D Kaelin CORRIGAN Louise PANET RAYMOND
Men’s A/Open Jason DE LIERRE Eric DINGLE
Men’s B Maximilien GODBOUT Frederic SALEH
Men’s C Julien SAUVé Karim MICHAEL
Men’s D Jonathan GAGNE Zack KARIM

 

Grand Prix #3 Atwater November 27, 2016  
Categories Winners Finalists
Grand-prix Maxime BOILEAU Romain SALMON
Mini-prix Thomas DENMAN Noah DE LA BARRE
Super-prix Karim MICHAEL Cyrus SARMAD

 

Tournoi Invitation MAA December 1-4, 2016  
Categories Winners Finalists
Women’s B Dagny IVARSDOTTIR Clemencia CASTILLO
Women’s Open Alexandra NORMAN Runa RETA
Men’s B Frederic SALEH Timur BURGANOV
Men’s C Alain-Philippe FORTIN Karim MICHAEL
Men’s D Murtaza ALBIZ Adi MITHANI
Men’s Open Edgar ZAYAS Vincent DROESBEKE

 

Grand Prix #4 Sportheque December 18, 2016  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Maxime BOILEAU Mathieu SHILLINGTON
Super Prix Jacob ZACHARIAH Philippe SHILLINGTON
Mini prix Mathis-Olivier CôTé Ilias KOSMAS
Novice Owen NORMAN Tavish NORMAN

 

Grand Prix #5 Physical Park January 22, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix À déterminer À déterminer
Super Prix Karim MICHAEL Cyrus SARMAD
Mini prix Yassmine MICHAEL Mika OLIVIERI

 

Sani Sport Brossard February 3-5, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s B Dagny IVARSDOTTIR Clemencia CASTILLO
Men’s A/B Mario GAGNON Viano OGHENEKEVWE
Men’s C Martin BISAILLON Rémi BEAULIEU
Men’s D Sébastien MéNARD Roy ANDRé

 

Grand Prix #5 Montcalm February 19, 2017  
Categories Winners Finalists
Grand Prix Joseph AHMAD Mériadec VAILLANCOURT
Mini prix Antoine DUFORT Mériadec VAILLANCOURT

 

Tournoi Universitaire jesters February 18-19, 2017  
Categories Winners Finalists
Men’s A David BAILLARGEON Calvin WREN
Men’s B, C, D Alain-Philippe FORTIN Anil KUMAR
Women’s A Alina D’ASTI Marina WYNNE
Women’s D Ria PATEL An CHA

 

Midtown Classic February 24-27, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s A Tara NEWMAN Katya RYZHIKOVA
Women’s B Léa PROVENçAL Alix DEFFIEUX
Men’s A Calvin WREN Fernando HERNANDEZ
Men’s B Patrick Jr LAPLANTE Scott BARKER
Men’s C Martin BISAILLON Vincent BOULET
Men’s D Jean-Francois LEVEILLE Zack KARIM

 

Alex-Doucas Memorial Tour. Junior 4-5 mars 2017  
Categories Winners Finalists
Girls-19 Jasmine BOUCLEY Mariam SARWAT
Boys -19 Tommy SCOTT Dominic WREN
Boys – 17 Karim MICHAEL William DE SAINTE MARIE
Boys – 13 Maxime BOILEAU Benoît SALMON

 

Champ. Qc Junior March 24-26, 2017  
Categories Winners Finalists
Girls -11 yassmine MICHAEL Émilie WALLACE
Girls -13 Iman SHAHEEN Léa-Jeanne LAFLAMME
Girls -15 Iman SHAHEEN Ariel MCCUAIG
Girls -17/-19 Gabrielle RENAUD Lauren ASHIKIAN
Boys -11 Benoît SALMON Jack WILLNER
Boys -13 Maxime BOILEAU Hugo BEAUDET
Boys -15 Karim MICHAEL Max SHEWCHENKO
Boys -17 Charles DE LA RIVA Barrett AASS
Boys -19 Tommy SCOTT Dominic WREN
Novices U15 Léa-Jeanne LAFLAMME Victor LUSSIER

 

Quebec Open 2017 April 6-9, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s Open Runa RETA Alexandra NORMAN
Women’s B Malak KAMAL Alix DEFFIEUX
Women’s C Brid NICNIOCAILL Jill SLADEN-PILON
Women’s D Detelina JELIAZKOV Nancy BILODEAU
Women’s A Doubles BELL / BOVAIRD CASTILLO / CHARMETEAU
Women’s C Doubles CHENIER / OLYAEI BRUNELLE / LEGOUFFE
Men’s Ouvert Shawn DELIERRE David BAILLARGEON
Men’s A David DE LIERRE Ken FILGIANO
Men’s B Mario GAGNON Brian ELDRIDGE
Men’s C Karim MICHAEL Sean ELLIOTT
Men’s D Cyrus SARMAD Murtaza ALBIZ
Men’s A Doubles BRZOZOWSKI-RYAN / SHARMA FILGIANO / PHILLIPS
Men’s B Doubles SCHWARTZ / SMITH GUILBERT / SMALE
Men’s C Doubles GAGNON / OGHENEKEVWE DOUILLARD / SOUCY

 

The Sporthèque Classic April 27-30, 2017  
Categories Winners Finalists
Women’s A/B Sally GUEST Gabrielle RENAUD
Women’s C/D Ella ROSS BUSSIèRES Isabelle
Men’s A Patrick MCDONNELL-ALEGRE Mario GAGNON
Men’s B Karim MICHAEL Patrick ROBICHAUD
Men’s C David FULLERTON Mikola CZICH
Men’s D Frédérik BEMEUR-THORSON Nancy BILODEAU
Men’s Open Maxym LECLAIR David GUEST

Calendar

Google Calendar: To subscribe to our calendar, please download
the file HERE. In your personal agenda, simply add the URL to subscribe.

YOU WISH TO PARTICIPATE IN SANCTIONED EVENTS
AND BE RANKED IN QUEBEC?

Register yourself on Club Locker !